Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Potrzebujemy Twojej zgody na wykorzystanie na tej stronie plików "cookie" w celu śledzenia (analizy) ruchu oraz personalizacji reklam. O tym, jak używane są dane można przeczytać w polityce prywatności > Polityka prywatności .  | Nie zgadzam się.

Akceptuje
Jak żyć dłużej w niskich temperaturach? Odzież termiczna - termo aktywna.

Jak żyć dłużej w niskich temperaturach? Odzież termiczna - termo aktywna.

Przebywając w temperaturze -30 stopni C bez odpowiedniego zabezpieczenia już po kilkunastu sekundach nasze dłonie i stopy ulegną wychłodzeniu do 15 – 16 stopni C. Gdy korpus naszego ciała osiągnie poniżej 36,5 - 36.1 pojawią się napięcia mięśniowe, dreszcze, ból kończyn … mijamy 35 stopni – płytka hipotermia – zawodzą zmysły, mięśnie stają się ciężkie, słabe i każdy ruch staje się bolesny …. Poniżej 32 stopni zaczynamy zastygać …

unknown person standing outdoors

Aby do takiej sytuacji nie doszło bardzo ważna jest odzież. Nasze babcie zalecały wersję „na cebulkę” bardzo skuteczny sposób nałożenia na nas 4 swetrów, 6 skarpet, spodni, kalesonów, pończoch, rajstop oraz koniecznie stryczka na szyję zbudowanego z mozolnie wyszydełkowanych, wełnianych szalików. Taka wersja Mumia jest bardzo skuteczna gdy mamy na mrozie do odbycia rolę bałwana – bo ze swobodą ruchów i komfortu nie ma taki ubiór nic wspólnego.

Wbrew pozorom odzież termo aktywna także zbudowana jest z kilku warstw. Tradycyjna bawełna podczas wysiłku nasiąka potem, staje się mokra, ciężka i przykleja do ciała utrudniając ruch – wychładza cały organizm. Nowoczesne materiały (nazywane potocznie drugą skórą) powodują odprowadzenie potu na zewnątrz, warstwy nie przylegające bezpośrednio do ciała wychładzają się. Im więcej warstw tym większy komfort cieplny ale gorsze odprowadzanie wilgoci. Dlatego ubiór należy dobierać pod konkretną, planowaną aktywność fizyczną.

Im dłużej nasza skóra pozostaje sucha (odzież odprowadza od niej mokry pot), tym dłużej nasze ciało się nie będzie gwałtownie wychładzać. Najłatwiej odmrozić stopy, dłonie, nos i uszy.

W związku z tym, że prawdopodobnie stoki narciarskie będą jednak otwarte i czynne dla wielbicieli sportów zimowych mamy dla Was niespodziankę!:)

Z kodem ,,ZIMNO" macie 20% zniżki na wszystkie produkty z odzieży termicznej!

Łapcie i korzystajcie:)

https://domrodzinaity.pl/2126-odziez-termoaktywna

Napisany 2020-11-24 przez Adam Czas na Sport 0 264

Zostaw komentarzOdpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Blog - archiwum

Blog - kategorie

Ostatnie komentarze

Brak komentarzy

Szukaj na blogu

Najczęściej kupowane

Ostatnio oglądane

No viewed products

Menu

Porównaj 0